![]() Energetický audit
Princip Energetického auditu spočívá ve shromáždění údajů o energetických vstupech a výstupech energetického hospodářství. Výpočtovým modelem, vycházejícím z této výchozí energetické bilance, se zjišťuje současný stav využívání zdrojů, spotřebičů a tepelně izolačních vlastností obálky budovy. Na základě tohoto podrobného rozboru se navrhuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energii. Z těchto navržených opatření se sestavuje několik komplexních variant. Pomocí hodnocení ekonomického (NPV, IRR, ..), ekologického a technického se navrhuje pro klienta nejvhodnější varianta úspor energii, zajišťující splacení investice. Obsah energetického auditu a) titulní list b) identifikační údaje c) popis stávajícího stavu předmětu energetického auditu d) vyhodnocení stávajícího stavu předmětu energetického auditu e) návrhy opatření ke zvýšení účinnosti užití energie f) varianty z návrhu jednotlivých opatření g) výběr optimální varianty h) doporučení energetického specialisty oprávněného zpracovat energetický audit i) evidenční list energetického auditu
ad d) Vyhodnocení stávajícího stavu předmětu energetického auditu obsahuje a) vyhodnocení účinnosti užití energie 1. ve zdrojích energie 2. v rozvodech tepla a chladu 3. ve významných spotřebičích energie b) vyhodnocení tepelně technických vlastností stavebních konstrukcí budov, c) vyhodnocení úrovně systému managementu hospodaření energií d) celkovou energetickou bilanci
ad h) Doporučení energetického specialisty obsahuje a) popis optimální varianty, b) roční úspory energie v MWh/rok po realizaci optimální varianty c) náklady v tisících Kč/rok na realizaci optimální varianty d) průměrné roční provozní náklady v tisících Kč/rok v případě realizace optimální varianty e) upravenou energetickou bilanci pro optimální variantu f) ekonomické a ekologické vyjádření pro optimální variantu g) návrh vhodné koncepce systému managementu hospodaření s energií h) popis okrajových podmínek pro optimální variantu
Ekonomické hodnocení investice v rámci energetického auditu Při rekonstrukcích zaměřených na úspory energii je nejdůležitějším kritériem zda-li bude navrhované opatření dostatečně rentabilní. Ekonomické vyhodnocení v rámci energetického auditu obsahuje zjištění:
Metody ekonomického hodnocení investic Pro hodnocení efektivnosti investic lze použít několik základních metod, které se v zásadě liší tím, zda při hodnocení zachycují vliv času či nikoli. Kvalitní rozhodnutí je možné učinit pouze při zohlednění více kriterií. Metody statické Statické metody hodnocení nezohledňují vliv času. Jejich zástupcem je například Prostá doba návratnosti. Představme si například, že investujeme 100.000,- Kč do opravy střechy, které zajistí roční úsporu nákladů na vytápění ve výši 10.000,- Kč. Za jak dlouho se nám peněžní prostředky vrátí? Odpověď získáme pomocí následujícího vzorce.
kde Ts je doba návratnosti, CF je cash flow - roční úspora nákladů (nebo roční příjem) a IN = investiční výdaj
Metody dynamické
Dynamické metody hodnocení zohledňují vliv času a míru rizika. Jsou proto pro investic ve stavebnictví jediné vhodné. Mezi tyto metody řadíme
Čistá současná hodnota je rozdílem mezi diskontovanými peněžními toky po celou dobu životnosti investice a investičním výdajem.
kde Tž je doba životnosti investice, CFt je úspora nákladů v roce t (nebo roční příjem) v roce t , r je diskontní míra a IN je investiční výdaj
3) Posledním používaným kritériem ekonomického hodnocení při energetickém auditu je vnitřní výnosové procento - internal rate of return. IRR je taková výše diskontní sazby, při které se čistá současná hodnota rovná nule. Vnitřní výnosové procento by mělo být stejné nebo vyšší než požadovaná míra výnosnosti projektu.
Ekologické hodnocení
V rámci ekologického hodnocení se u jednotlivých variant kvantifikuje snížení zátěže životního prostředí v t/rok pro tuhé znečišťující látky, SO2, NOX, CO a CO2.
| Cena za vypracování energetického auditu Příklady cen energetických auditů 1) Budova občanské vybavenosti nebo bytový dům půdorysná plocha do 400 m2, stávající spotřeba energie Ea do 700 GJ/rok ![]() 2) Výrobní objekt lehkého průmyslu, půdorysná plocha do 400 m2, stávající spotřeba energie Ea do 1000 GJ/rok ![]()
Pro upřesnění ceny můžete vyplnit dotazník
Kdy je energetický audit nutný (vyplývá ze zákona 406/2000 Sb.)
1. Právnické a fyzické osoby od celkové roční spotřeby energie 35 000 GJ (uvažuje se průměrná spotřeba za poslední 2 roky; platnost do provedení větší změny dokončené budovy)
2. Organizační složky stát, kraje, obce od celkové roční spotřeby energie 1 500 GJ (uvažuje se průměrná spotřeba za poslední 2 roky; platnost do provedení větší změny dokončené budovy)
Samotný audit pak zahrnuje pouze jednotlivé budovu nebo energetická hospodářství, které mají spotřebu energie vyšší než 700 GJ (194 MWh) za rok. Spotřebou 700 GJ se myslí součet energii určených pro úpravu vnitřního prostředí budovy a energii na provoz technologií.
Objekty
lze vyloučit za předpokladu, že splňují podmínku samostatného
zásobování energiemi (samostatná odběrná místa) se součtem fakturovaných
spotřeb každého z nich nižší než 700 GJ/rok.
3. Velký podnikatel pro jím užívané nebo vlastněné energetické hospodářství naplňující jednu nebo více z těchto podmínek:
a) má více než 250 zaměstnanců a součastně má ročním obrat větší než 50 mil EUR
b) jeho celková roční rozvaha je více než 43 mil. EUR
4. Pokud nesplněna třida C energetické náročnosti budovy při dokladování PENB stavebnímu úřadu. Audit prokáže, že splnění požadavků energetické náročnosti není technicky nebo ekonomicky vhodné vzhledem k době životnosti nebo provoznímu účelu budovy.
Energetický audit je závazný
|